CO JEST START W ŚRODKU ?

PODSTAWOWE FUNKCJE

CPU

CPU oznacza jednostkę centralną. Jest to część komputera, która obsługuje dane i działania różnych fizycznych komponentów komputera. Przesyła instrukcje między sprzętem i oprogramowaniem komputera.

GPU

Karta graficzna to rodzaj karty graficznej lub karty graficznej instalowanej w większości urządzeń komputerowych w celu wyświetlania danych graficznych z dużą wyrazistością, kolorem, rozdzielczością i ogólnym wyglądem.

RAM

Co to jest pamięć RAM? Funkcja i rodzaje pamięci RAM? Pamięć o dostępie swobodnym (RAM) jest również znana jako pamięć główna, pamięć systemowa i pamięć podstawowa. Pamięć RAM jest ważnym elementem komputera.

Pamięć masowa

Pamięć operacyjna służy do zapisywania danych ulotnych, zaś pamięć masowa jest elementem komputera, który umożliwia przechowywanie i korzystanie z danych przez dłuższy czas. Pamięć masowa ma zwykle postać dysku SSD lub HDD. W pamięci masowej bezterminowo przechowywane są aplikacje, system operacyjny i pliki. Tam komputery zapisują informacje i stamtąd też je odczytują, dlatego szybkość tej pamięci decyduje o tym, jak długo trzeba czekać na uruchomienie systemu lub wczytanie i otwarcie zapisanych danych.

MATRYCA

Rządzenie elektroniczne wyposażone w ekran, służące do obrazowania informacji zawartej w sygnale doprowadzonym do jego wejścia z kamery telewizyjnej, magnetowidu, komputera, konsoli gier komputerowych, urządzeń pomiarowo-kontrolnych i in.

AMD
AMD Ryzen
Intel Core
Intel
Apple
Apple M1

Central Processing Unit

Advanced Micro Devices – amerykańskie przedsiębiorstwo produkujące elektronikę (głównie układy scalone) dla użytkowników domowych i firm z siedzibą w Santa Clara. Do głównych produktów AMD należą mikroprocesory, chipsety do płyt głównych, systemy wbudowane oraz procesory graficzne dla serwerów, stacji roboczych i komputerów PC.

Intel Corporation – największy na świecie producent układów scalonych oraz twórca mikroprocesorów z rodziny x86, które znajdują się w większości komputerów osobistych. Oprócz mikroprocesorów wytwarza między innymi płyty główne, chipsety do płyt głównych, zintegrowane układy graficzne, pamięci flash, mikrokontrolery, procesory do systemów wbudowanych.

Apple to amerykańskie przedsiębiorstwo informatyczne z siedzibą w Cupertino w Kalifornii. Zajmuje się projektowaniem i produkcją komputerów osobistych i mobilnych oraz oprogramowania i serwisów internetowych. Ze względu na design i specyficzne kampanie reklamowe, marka Apple Inc. wyróżnia się w segmencie rynku.

CPU oznacza jednostkę centralną.

Jest to część komputera, która obsługuje dane i działania różnych fizycznych komponentów komputera. Przesyła instrukcje między sprzętem i oprogramowaniem komputera. Jest również znany jako procesor, mikroprocesor lub procesor centralny. Wejścia wchodzą do komputera i wędrują do procesora. Procesor wykonuje instrukcje i dostarcza wyniki na powiązane wyjście. Zasadniczo procesor jest sercem komputera. Pobiera niezbędne informacje i przetwarza je, umożliwiając w ten sposób działanie komputera.

Procesor nigdy nie ma bezpośredniego dostępu do pamięci RAM. Nowoczesne procesory mają jedną lub więcej warstw pamięci podręcznej. Szybkość obliczeń procesora jest znacznie większa niż zdolność pamięci RAM do dostarczania danych do procesora.

CPU oznacza jednostkę centralną.

Pamięć podręczna jest szybsza niż systemowa pamięć RAM, a ponieważ znajduje się na chipie procesora, jest bliżej procesora. Pamięć podręczna przechowuje dane i instrukcje, aby procesor nie musiał czekać na pobranie danych z pamięci RAM.

Gdy procesor wymaga danych — a instrukcje programu są traktowane jako dane — pamięć podręczna sprawdza, czy dane już się tam znajdują, i zwraca je do procesora.

CPU oznacza jednostkę centralną.

Nasz prosty procesor ma trzy poziomy pamięci podręcznej. Poziomy 2 i 3 mają na celu przewidywanie, jakie dane i instrukcje programu będą wymagane w następnej kolejności, oraz przeniesienie tych danych z pamięci RAM do lokalizacji bliżej procesora, aby były gotowe w razie potrzeby.

Te rozmiary pamięci podręcznej zwykle wahają się od 1 MB do 32 MB, w zależności od szybkości procesora i przeznaczenia.

Graphical Processing Unit

jednym z największych na świecie producentów procesorów graficznych i innych układów scalonych przeznaczonych na rynek komputerowy. Nvidia jest także głównym dostawcą (pod względem udziału w rynku) kart graficznych dla komputerów osobistych ze swoją standardową serią GeForce.

Po przejęciu ATI Technologies AMD sformowało AMD Graphics Product Group i dokonało restrukturyzacji części produktów. Od 2010 roku wszystkie karty graficzne są sprzedawane pod nazwą AMD[17]. Przedsiębiorstwo oferuje obecnie następujące serie produktów: Radeon, FirePro, FireStream czy Radeon Mobile.

Intel Arc to marka procesorów graficznych zaprojektowanych przez firmę Intel. Są to dyskretne procesory graficzne sprzedawane głównie na wysokomarżowy rynek gier komputerowych. Marka obejmuje również konsumenckie oprogramowanie graficzne i usługi firmy Intel. Intel oficjalnie wprowadził na rynek procesory graficzne Arc Pro do stacji roboczych 8 sierpnia 2022 r.

Jaka jest różnica między procesorem a kartą graficzną?

Procesory i karty graficzne mają wiele wspólnego. Obydwa te elementy są silnikami obliczeniowymi o decydującym znaczeniu. Obydwa są mikroprocesorami na bazie krzemu. Obydwa obsługują dane. Jednak procesory i karty graficzne mają różne architektury i służą do różnych celów.

Procesor jest przystosowany do wielu różnych obciążeń, szczególnie tych, dla których ważne są opóźnienia lub wydajność na jeden rdzeń. Procesor, potężny silnik wykonawczy, skupia swoją mniejszą liczbę rdzeni na poszczególnych zadaniach i na szybkim ich wykonywaniu. To sprawia, że jest on wyjątkowo dobrze przygotowany do zadań, począwszy od obliczeń szeregowych, a skończywszy na obsłudze baz danych.

Do czego służy karta graficzna?

Karta graficzna jest przeznaczona przede wszystkim do usuwania zadań przetwarzania grafiki z procesora lub pamięci RAM. Zawiera dedykowaną jednostkę przetwarzania grafiki (GPU) i dedykowaną pamięć RAM, które pomagają w szybkim przetwarzaniu danych graficznych.

Podobnie jak większość procesorów, karta graficzna ma również dedykowany radiator, który chroni GPU przed ciepłem. Karta graficzna umożliwia wyświetlanie obrazów 3D, rasteryzację obrazu, wyższy współczynnik pikseli, szerszą gamę kolorów i nie tylko. Ponadto karta graficzna zawiera różne porty rozszerzeń, takie jak AGP, HDMI, TV i możliwość podłączenia wielu monitorów. Kartę graficzną można zintegrować z płytą główną lub dodać jako kartę rozszerzeń.

Co to jest zintegrowana karta graficzna?

Zintegrowana lub współdzielona karta graficzna jest wbudowana do tego samego chipa co procesor. Niektóre procesory mogą mieć wbudowaną kartę graficzną w przeciwieństwie do dedykowanej lub osobnej karty. Takie karty graficzne, czasami nazywane też IGP lub zintegrowanymi kartami graficznymi, dzielą pamięć z procesorem.

Zintegrowane karty graficzne oferują korzyści. Ich integracja z procesorami pozwala uzyskać korzyści w zakresie przestrzeni, kosztów i efektywności energetycznej w porównaniu z dedykowanymi kartami graficznymi. Dostarczają one moc do przetwarzania danych graficznych i instrukcji do typowych zadań, takich jak przeglądanie sieci, streaming filmów 4K i zwykłe gry.

Random Access Memory

Random Access Memory

Pamięć o dostępie swobodnym (RAM) jest również znana jako pamięć główna, pamięć systemowa i pamięć podstawowa. Pamięć RAM jest ważnym elementem komputera.

DRAM przechowuje dane za pomocą pary tranzystorów i kondensatorów. Ponieważ ten typ pamięci jest tańszy niż SRAM, jest używany jako pamięć systemowa w nowoczesnych komputerach.

Zarówno SRAM, jak i DRAM są ulotne, dlatego dane z nich są tracone po odłączeniu zasilania.

Pamięć RAM jest pamięcią ulotną i wymaga zasilania, aby przechowywać dane. Gdy komputer jest wyłączony, wszystkie dane z pamięci RAM są tracone.

Dwa powszechnie stosowane rodzaje pamięci RAM to dynamiczna pamięć RAM (DRAM) i statyczna pamięć RAM (SRAM).

Mass Storage

PAMIĘĆ MASOWA

Pamięć masowa jest elementem komputera, który umożliwia przechowywanie i korzystanie z danych przez dłuższy czas. Pamięć masowa ma zwykle postać dysku SSD lub HDD. W pamięci masowej bezterminowo przechowywane są aplikacje, system operacyjny i pliki.

Można wyróżnić kilka kluczowych rodzajów pamięci masowej, a mianowicie: dyski zewnętrzne SSD i HDD, Taśmy backupowe typy LTO/DLT, pendrive’y oraz karty pamięci.

SSD

Lorem, ipsum dolor sit amet consectetur adipisicing elit. Corrupti totam omnis consequuntur, inventore iure minima tenetur dolores, nisi reiciendis suscipit dignissimos, porro nemo repudiandae a. Porro nostrum facilis unde beatae!

SSHD

Lorem, ipsum dolor sit amet consectetur adipisicing elit. Corrupti totam omnis consequuntur, inventore iure minima tenetur dolores, nisi reiciendis suscipit dignissimos, porro nemo repudiandae a. Porro nostrum facilis unde beatae!

Screen

Monitor

To ogólna nazwa jednego z urządzeń wyjścia do bezpośredniej komunikacji użytkownika z komputerem. Zadaniem monitora jest natychmiastowa wizualizacja wyników działania programów uruchomionych na komputerze.

Obecnie używane monitory to ekrany komputerowe, obsługiwane przez komputer zwykle za pośrednictwem karty graficznej, która jest elementem komputera bądź… może być wbudowana w sam monitor.

Od momentu zagoszczenia komputerów w domach, jako komputery domowe, do ich obsługi używane były monitory CRT, ewentualnie zwykłe telewizory oparte na tej samej technologii. Od około 2005 roku rynek monitorów został zdominowany przez monitory LCD, które nie wytwarzają tak intensywnego pola elektromagnetycznego i zajmują wielokrotnie mniej miejsca na biurkach. W najtańszych modelach sygnał jest jednak nadal przesyłany analogowo przez złącze D-Sub. Bardziej bogato wyposażone modele posiadają gniazda cyfrowe, takie jak DVI, HDMI lub DisplayPort, pozwalające uzyskać znacznie lepszą jakość obrazu i wyższe rozdzielczości.

LCD

Monitor LCD – inaczej panel ciekłokrystaliczny; jest kilkukrotnie bardziej płaski od monitora CRT.

Zasada generowania obrazu polega na sterowaniu komórkami panelu zawierającymi substancję ciekłokrystaliczną, która pochłania promieniowanie emitowane przez tylne źródło światła.

W nowszych rozwiązaniach tym źródłem są diody LED, co dodatkowo obniża pobór energii. Aktualnie najbardziej rozpowszechniony typ monitora komputerowego.

OLED

Monitor OLED – należy do rodziny diod elektroluminescencyjnych (LED), najnowszy typ monitora, spotykany coraz częściej, jednak w dalszym ciągu mniej popularny od technologii LCD.

Generuje obraz o najlepszej jakości spośród wszystkich wcześniej stosowanych monitorów, jednak niektóre kwestie wymagają jeszcze dopracowania.

Głównym problemem tego typu monitorów jest fakt, iż wyświetlacze OLED źle znoszą długotrwałe wyświetlanie statycznego obrazu, co może powodować pozostawanie śladów po długotrwale wyświetlanych elementach statycznych